
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 570 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Quiescent Current | 70 µA |
| Load Regulation | 1 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 1461
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08160
Ext.Price$0.08160
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08160 | $0.08160 |
| 10 | $0.07200 | $0.72000 |
| 50 | $0.06743 | $3.37150 |
| 100 | $0.06315 | $6.31500 |
| 500 | $0.06092 | $30.46000 |
| 1000 | $0.05956 | $59.56000 |
